Skip to content
Secretariat Role
1.        Independent Chair (appointed) Sally Pearson
2.        Deputy Chair (appointed from within the Senate Council) David Halpin
3.        Citizens’ Assembly Member Chair or deputy and one other selected on a topic specific basis) Joanna Parker
4.        Citizens’ Assembly Member selected on a topic specific basis TBC
5.        HEE Debi Reilly TBC
6.        WEAHSN Anne Pullyblank
7.        SWAHSN
Matthew Dolman
8.        PHE Maggie Rae
Core Members
9.        Specialty Medicine Peter Rowe (Nephrology)
10.    Specialty Medicine Andrew Tometzski (Paediatric Cardiologist)
11.    Specialty Medicine Nick Kennedy (Anaesthetics)
12.    Specialty Medicine Andria Merrison (Neurology)
13.    Speciality Surgery Melanie Feldman* (Colorectal)
14.    Speciality Surgery Ben Lankaster (T&O)
15.    Speciality Surgery Vacant
16.    Speciality Surgery Vacant
18.    Emergency Medicine/Surgery Katie Cross
19.    GP Mary Backhouse
20.    GP Vacant
21.   Ambulance Service Vacant
22.      Mental Health Paul Winterbottom
23.      Oncology Vacant
24.      Care of Older People Sara Evans
25.      Care of Older People Arvind Kumar
26.      Nursing Aileen Fraser
27.      Nursing Caroline Smith
28.      Nursing Carol Stonham
29.      AHP Jane Mitchell
30.      AHP Ros Wade
31.      Public Health Bruce Lawrence
32.      Medical Scientist Diane Crawford
33.      Children * Miles Wagstaff
34.    Children Anita Pearson
35.    Pharmacy Mark Stone
36.    Clinical Strategy Marion Andrews-Evans
37.    Social Care Vacant
Co-opted Membership
38.    Clinical Network – Maternity (shared) * Ann Remmers/Dawn Morrall
39.    Clinical Network – Cancer Amelia Randle
40.    Clinical Network – Mental Health David Soodeen
41.    Clinical Network – Cardiovascular Vacant
42.    Clinical Network – Dementia Peter Bagshaw
43.    STP/ICS Clinical Lead BNSSG Vacant
44.    STP/ICS Clinical Lead BSW Ian Orpen
45.    STP/ICS Clinical Lead Gloucestershire Andy Seymour
46.    STP/ICS Clinical Lead Devon Paul Johnson
47.    STP/ICS Clinical Lead Somerset Alex Murray
48.    STP/ICS Clinical Lead Cornwall Tamsyn Anderson
Non Voting/Invited
49. NICE Jane Jacobi
50. Specialised Commissioning Vacant